ჩამდინარე წყლების გამწმენდი აღჭურვილობის სათანადო მოქმედება აუცილებელია გარემოს დაცვისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის. აღჭურვილობის ეფექტური მუშაობის უზრუნველსაყოფად, აუცილებელია მისი საოპერაციო პირობების ეფექტური მონიტორინგი. ჩამდინარე წყლების გამწმენდი მოწყობილობების მუშაობის მონიტორინგი ძირითადად მიმართულია შემდეგი ასპექტებისკენ:
1. რეალურ დროში მონიტორინგის სისტემების ინსტალაცია
რეალურ დროში მონიტორინგის სისტემას შეუძლია რეალურ დროში ჩამდინარე წყლების დამუშავების აღჭურვილობის პარამეტრების მონიტორინგი, როგორიცაა წყლის დონე, ნაკადის სიჩქარე, წყლის ხარისხი და ა.შ. რეალურ დროში მონაცემების უკუკავშირის საშუალებით, ოპერატორს შეუძლია აღმოაჩინოს პრობლემები აღჭურვილობის ექსპლუატაციაში დროულად და მიიღოს შესაბამისი ზომები.
2 რეგულარული შემოწმება და მოვლა
კანალიზაციის დამუშავების მოწყობილობების რეგულარული შემოწმება და შენარჩუნება არის მისი ნორმალური მუშაობის უზრუნველსაყოფად. შეამოწმეთ არის თუ არა მექანიკური ნაწილები, ელექტრო კომპონენტები, მილსადენები და ა.შ. მოწყობილობების ნორმალურია, შეცვალეთ დაზიანებული ნაწილები დროულად და გაასუფთავეთ დანალექი ავზები და ფილტრები და ა.შ.
3. მონაცემთა ჩაწერისა და ანალიზის სისტემის შექმნა
ჩამდინარე წყლების დამუშავების აღჭურვილობის ოპერაციული მონაცემების ჩაწერა და ანალიზი ხელს შეუწყობს აღჭურვილობის ექსპლუატაციაში ტენდენციებისა და პრობლემების იდენტიფიცირებას. მონაცემების ანალიზით, შესაძლებელია გაეცნოთ აღჭურვილობის ოპტიმიზაციის მიმართულებას და ოპერაციის ეფექტურობის გაუმჯობესებას.
4 ოპერატორების ტრენინგი
ოპერატორები არიან ჩამდინარე წყლების გამწმენდი აღჭურვილობის უშუალო მენეჯერები და მათ უნდა ჰქონდეთ გარკვეული პროფესიული ცოდნა და უნარები. რეგულარული ტრენინგის საშუალებით, ოპერატორების ბიზნესის დონე შეიძლება გაუმჯობესდეს ისე, რომ მათ უკეთესად გაუმკლავდნენ სხვადასხვა პრობლემებს აღჭურვილობის ექსპლუატაციაში.
5. უსაფრთხოების მენეჯმენტის გაძლიერება
კანალიზაციის დამუშავების მოწყობილობები ეხება კანალიზაციას, რომელიც შეიცავს მავნე ნივთიერებებს, ამიტომ უსაფრთხოების მენეჯმენტი გადამწყვეტია. ხმის უსაფრთხოების სისტემის შექმნა და ოპერატორებისთვის უსაფრთხოების განათლების გაძლიერება, ოპერაციის დროს აღჭურვილობის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად.
6 ინტელექტუალური ტექნოლოგიის დანერგვა
მეცნიერებისა და ტექნოლოგიის განვითარებით, ინტელექტუალური ტექნოლოგია უფრო და უფრო ფართოდ გამოიყენება კანალიზაციის მკურნალობის სფეროში. მაგალითად, ნივთების ინტერნეტით (IoT) ტექნოლოგიით, დისტანციური მონიტორინგი და აღჭურვილობის კონტროლი შეიძლება განხორციელდეს მართვის ეფექტურობის გასაუმჯობესებლად.
დასკვნის სახით, ჩამდინარე წყლების დამუშავების აღჭურვილობის საოპერაციო პირობების უკეთესად მონიტორინგის მიზნით, საჭიროა სხვადასხვა საშუალებების მიღება, მათ შორის რეალურ დროში მონიტორინგის სისტემების დაყენება, რეგულარული შემოწმება და მოვლა, მონაცემების ჩაწერის და ანალიზის სისტემის შექმნა, ოპერატორების ტრენინგი, უსაფრთხოების მენეჯმენტის გაძლიერება და ინტელექტუალური ტექნოლოგიების დანერგვა. ამ ზომების განხორციელება ხელს შეუწყობს ჩამდინარე წყლების დამუშავების აღჭურვილობის ოპერაციული ეფექტურობის გაუმჯობესებას და გარემოს დაბინძურების რისკის შემცირებას.
ინტელექტუალური ოპერაციის სისტემას აქვს ყველა ზემოთ მოყვანილი ფუნქცია და ეს არის ინტელექტუალური სისტემა, რომელსაც შეუძლია რევოლუციურად ”გააცნობიეროს ზუსტი გადაწყვეტილების მიღება განხორციელების ერთეულებისთვის, გაზარდოს ეფექტურობა 50% -ით დამხმარე დიზაინის ერთეულებისთვის და აწარმოებს მცენარეთა ქსელის ინტეგრაციის 100% ოპერაციულ განყოფილებებს”.